Grundlösa och desperata uttalanden från IOGT-NTO om utbildningsinitiativ från SVL

|Pressmeddelande

Nykterhetsrörelsen kritiserade i fredags alkoholbranschens framgångsrika utbildingsinitaitiv Prata Om Alkohol för att bara vara ett sätt att skapa legitimitet utan att förändra attityder hos barn och ungdomar positivt. Ett grundlöst uttalande som snarare visar på desperation över att en modern svensk alkoholpolitik måste ge utrymmer för nya tankar över historiska låsningar. På bara drygt sex månader har Prata Om Alkohol blivit ett av de mest använda utbildningsmaterialen inom området i den svenska skolan. Drygt 60 procent av alla högstadier och gymnasieskolor använder sig redan av materialet och arbetet fortsätter nu med att både nå fler skolor, samt att utvärdera och utveckla materialet.

 

Materialet är mycket brett i sin natur och innehåller såväl faktabaserade lektionsupplägg som värderingsövningar med fokus på att höja självkänslan, våga säga nej och att ifrågasättas av sina kamrater.

– Istället för att välkomna ett initiativ som drivs på ett professionellt och framgångsrikt sätt och som syftar till att i grunden förändra attityden till alkohol bland Sveriges ungdomar ägnar sig nykterhetsrörelsen år grundlösa uttalanden om påklistrad legitimitet säger Fredrik Erlandsson, ansvarig för projektet inom SVL. Vi kan bara beklaga att nykterhetsrörelsen kritiserar ett välfungerande projekt bara för att det har fel avsändare.

– Vi har till stor del olika intressen, vi och nykterhetsrörelsen, men några saker har vi faktiskt gemensamt. Vi tycker båda till exempel att man inte ska köra bil när man druckit alkohol, inte heller när man är gravid, liksom att ungdom och alkohol inte hör ihop fortsätter Fredrik. När man driver dessa frågor har olika avsändare olika stor trovärdighet mot olika grupper. Vi vet efter undersökningar och fokusgrupper att vår bransch är mycket trovärdiga mot grupper där nykterhetsrörelsen saknar den.

– För att vi som samhälle ska lyckas stävja de problem som alkohol kan bidra till om den konsumeras på fel sätt krävs att vi tänker modernt och över historiska hinder. Prata Om Alkohol är ett framgångsrikt exempel på att detta fungerar, avslutar Fredrik Erlandsson.

SVLs utbildningsinitaiv Prata Om Alkohol är utvecklat och drivs av det oberoende och professionella utbildningsföretaget Kunskapkraft och Media i Stockholm. Initiativet syftar primärt till att senarelägga alkoholdebuten hos ungdomar. Internetmaterialet är idag beställt av över 1000 skolor i målgruppen i hela Sverige. Boken är beställd av 450 skolor. I höst lanseras den första novelltävlingen i Prata Om Alkohols regi. Genom att skriva självupplevda historier blir elevernas egna berättelser en del av undervisningen. Valda noveller kommer att publiceras i pocketform under våren 2008.

För ytterligare information kontakta projektansvarig hos SVL: Fredrik Erlandsson på 070 309 0021 eller vd Erika Nylander 08-762 76 25

Fler nyheter

SVL i debatt: Spriten kan inte rädda statens finanser

|Nyhet

Att använda höjda skatter på alkohol är enligt studier ett väldigt ineffektivt och oprecist finanspolitiskt verktyg för att öka statens intäkter, skriver Elisabeth Due, vd på Sprit & Vinleverantörsföreningen på Di Debatt den 6 februari. Utredningen Beskattning av viss avkastning … Läs mer

Alkoholkonsumtionen fortsätter att minska

|Nyhet

Varje år mäter Centralförbundet för Alkohol- och Narkotikaupplysning (CAN) svenskarnas alkoholkonsumtion och hur man införskaffar sin alkohol genom så kallade monitormätningar. Totalt sett minskade alkoholkonsumtionen med 2,7 % under 2023 och är nu 8,6 liter ren alkohol per invånare 15 … Läs mer

Absoluts destilleri nu helt fossilfritt

|Nyhet

Precis som många branscher så arbetar dryckesbranschen aktivt med att minska sina utsläpp. Ett av SVL:s medlemsföretag som lyckats väl är The Absolut Group. År 2020 antog de nya klimatmål där ett av målen var ett helt fossilfritt destilleri i … Läs mer