SVL:s kommentar om gårdsförsäljning

|Kommentar

Idag den 5 juni meddelade regeringen att de under juli månad avser att besluta om ett förslag om gårdsförsäljning som ska skickas till Lagrådet och notifieras till EU-kommissionen. Från att förslaget notifieras till EU-kommissionen har kommissionen och EU:s medlemsstater 3 månader på sig att inkomma med synpunkter på förslaget. EU-processen kan komma att ta som mest 6 månader.

Det förslag som Regeringen nu avser att gå vidare med är i stora drag utformat i enlighet med det som utredningen ”En möjlighet till småskalig gårdsförsäljning av alkoholdrycker (SOU 2021:95)”, även om mindre skillnader förekommer.

SVL:s utgångspunkt är att ett eventuellt införande av gårdsförsäljning måste vara förenligt med Systembolagets detaljhandelsmonopol och att gårdsförsäljning måste bygga på lika villkor. En modell för gårdsförsäljning måste enligt SVL säkerställa att detaljhandelsmonopolet kan upprätthållas samtidigt som inga aktörer på marknaden gynnas framför andra.

I SVL:s remissvar uppmanar SVL regeringen att fördjupa dialogen med EU innan man går vidare med en eventuell proposition. Därför välkomnar vi nu att regeringen väljer att notifiera EU-kommissionen. Vi hoppas att detta leder till att förutsättningarna för ett eventuellt införande av gårdsförsäljning tydliggörs.

SVL inväntar nu utfallet av notifieringsprocessen och fortsätter att följa frågan.

SVL:s remissvar som skickades in juni 2022 kan du ta del av här.

Fler nyheter

Alkoholkonsumtionen fortsätter att minska

|Nyhet

Varje år mäter Centralförbundet för Alkohol- och Narkotikaupplysning (CAN) svenskarnas alkoholkonsumtion och hur man införskaffar sin alkohol genom så kallade monitormätningar. Totalt sett minskade alkoholkonsumtionen med 2,7 % under 2023 och är nu 8,6 liter ren alkohol per invånare 15 … Läs mer

Absoluts destilleri nu helt fossilfritt

|Nyhet

Precis som många branscher så arbetar dryckesbranschen aktivt med att minska sina utsläpp. Ett av SVL:s medlemsföretag som lyckats väl är The Absolut Group. År 2020 antog de nya klimatmål där ett av målen var ett helt fossilfritt destilleri i … Läs mer

SVL kommenterar budgetpropositionen för 2025

|Kommentar

Idag, den 19 september, presenterade regeringen tillsammans med Sverigedemokraterna sin budgetproposition för 2025. De största satsningarna görs inom brottsbekämpning och sänkt skatt på arbete och pension. På det alkoholpolitiska området lägger regeringen ca 60 mkr 2025 på sänkt skatt på … Läs mer