QR-koder på alkoholhaltiga drycker nu verklighet

|Nyhet

Idag lanseras U-LABEL, en konsumentvänlig plattform för digitala etiketter som kommer att göra det möjligt för konsumenter i hela Europa att få tillgång till information via QR-kodteknik om de vin- och spritprodukter de köper, på sitt eget språk. Initiativtagare till U-label är de europeiska branschorganisationerna SpiritsEUROPE och Comité Vins (CEEV).

Plattformen gör det möjligt för alla vin- eller spritföretag, små som stora, att ge EU-konsumenter relevant, standardiserad och detaljerad produktinformation – såsom ingrediensförteckning, näringsinformation, riktlinjer för ansvarsfullt drickande och information om hållbarhet.

– Det finns en ökad efterfrågan från såväl konsumenter som politiken att tillgängliggöra information om våra produkters innehåll. Branschens initiativ är ett viktigt led i arbetet för ökad konsumentinformation och visar att branschen vill och kan ta ansvar, säger Anna De Geer, VD för Sprit & Vinleverantörsföreningen.

SVL är idag medlem i både SpiritsEUROPE och Comité Vins (CEEV) och välkomnar att så många svenska producenter som möjligt tar tillfället att ansluta sig till initiativet.

Läs mer här om U-label.
Läs mer här om alkoholbranschens självreglering avseende märkning och innehållsförteckning.

Fler nyheter

Införseln av alkohol på rekordlåga nivåer

|Kommentar

CAN:s mätningar visar att svenska konsumenter i allt högre grad väljer att köpa alkohol inom landet. I dag står Systembolagets försäljning, inklusive e-handel, för 72 procent av den totala konsumtionen – den högsta andelen sedan mätningarna inleddes (undantaget pandemiåren). Gränshandeln … Läs mer

SVL kommenterar budgetpropositionen för 2026

|Kommentar

Idag, den 22 september, presenterade regeringen sin budgetproposition för 2026. De största satsningarna görs i syfte att stärka hushållens ekonomi och köpkraft. I 2025 års budget sänktes alkoholskatten för mindre och oberoende bryggerier. I årets budget avser Regeringen nu att … Läs mer

Dryckesbranschen fortsätter att minska sina klimatutsläpp

|Nyhet

Dryckesbranschens Klimatinitiativ (DKI) samlar 52 dryckesföretag som tillsammans rapporterar sina klimatutsläpp. Nu är 2024 års rapport här och den visar att branschens miljöarbete ger resultat.  Utsläppen per liter dryck har minskat från 0,19 till 0,18 kg CO2e sedan 2023, vilket … Läs mer

SVL:s branschdag 2025 gick av stapeln

|Nyhet

Den 7 maj arrangerade SVL sin branschdag på Spritmuseum i Stockholm med spännande paneler om allt från hur branschen mår och fokuset på den gröna omställningen till regleringar och innovationer i dryckesbranschen. De knappt 100 deltagarna fick möjlighet att lyssna … Läs mer