SVL:s Inspel till direktiven om gårdsförsäljning maj 2020

|Nyhet

I januariavtalet har regeringen och samarbetspartierna sagt att man under 2020 ska tillsätta en utredning om gårdsförsäljning av alkoholhaltiga drycker. En förutsättning är att Systembolagets monopol säkras.

Inför framtagandet av direktiven till utredningen arrangerade Socialdepartementet ett rundabordssamtal där olika aktörer fick komma med korta inlägg. Bland de inbjudna till rundabordssamtalen var även SVL tillsammans med branschkollegorna Sveriges Bryggerier och Visita.

SVL värnar den kontrollerade försäljningen av alkohol och Systembolagets detaljhandelsmonopol. Vi tycker att det är viktigt att detaljhandelsmonopolet får utvecklas på ett sätt som gör att det fortsätter att vara attraktivt och relevant som inköpskanal för konsumenter och distributionskanal för dryckesbranschen. SVL ser det som mycket viktigt och eftersträvansvärt att frågan om gårdsförsäljning belyses på ett grundligt sätt både utifrån importörs- och producentperspektiven för en långsiktig och hållbar utveckling av branschen och näringen. Eftersom SVL representerar svenska dryckesföretag med både egen produktion och importverksamhet av vin och spritdrycker, ser vi det som viktigt att båda dessa perspektiv belyses i frågan om gårdsförsäljning.

Socialdepartementet har även efterfrågat skriftliga inspel. Hela SVL:s inspel till Socialdepartementet kan du läsa här.

Fler nyheter

2023 års undersökning om e-handeln med alkohol

|Pressmeddelande

E-handeln med alkoholhaltiga drycker följer övrig e-handel och minskar, visar den senaste e-handelsundersökningen genomförd av Kantar Public på uppdrag av Sprit & Vinleverantörsföreningen. Samtidigt ökar konsumenternas intresse för att prova e-handel av alkohol. Undersökningen, som genomfördes av Kantar Public i … Läs mer

SVL firade 25 år!

|Nyhet

I 25 år har Sprit & Vinleverantörsföreningen således varit den samlande rösten för dryckesbranschen i Sverige. Det firade vi med en inspirerande eftermiddag den 27 april tillsammans med inbjudna gäster från såväl branschen, politiken som näringslivet. Vi hade glädjen att … Läs mer