SVL i debatt: IOGT-NTO blundar för verkligheten

|Nyhet
SVL:s replik den 2/5 på IOGT-NTO:s debattartikel "Regeringens höjning av alkoholskatten är otillräcklig " i Upsala Nya tidning den 26/4.

IOGT-NTO skriver den 26 april i ett debattinlägg att regeringens höjning av alkoholskatten är otillräcklig och föreslår även en rad egna åtgärder som de menar skulle minska alkoholkonsumtionen. Att såväl regeringens alkoholskattehöjningar som IOGT-NTO:s egna förslag riskerar att leda till en ökad alkoholsmuggling är något som inte verkar tas i beaktande överhuvudtaget.

Drygt 15 procent av den alkohol som konsumeras i Sverige inhandlas och beskattas i utlandet enligt uppgifter från CAN. För kategorin sprit är den siffran ännu högre – 45 procent. Anledningen är höga prisskillnader mellan Sverige och närliggande länder som Danmark och Tyskland på grund av Sveriges höga alkoholskattenivåer. Enligt rapporten Myndighetsgemensam lägesbild – organiserad brottslighet 2021, som är en produkt av det myndighetsgemensamma arbetet mellan 12 myndigheter mot organiserad brottslighet, beräknas den obeskattade alkoholen generera en skatteförlust runt 1,7 miljarder kronor årligen. Med högre prisskillnader genom höjd alkoholskatt riskerar skatteförlusten för staten att bli betydligt högre än vad den är idag.

Debattörerna skriver att realpriset av alkohol är idag betydligt lägre än det var för 20 år sedan. Trots detta har alkoholkonsumtionen minskat kontinuerligt sedan början av 2000-talet. Vår slutsats av detta är att priset på alkohol avgör idag inte hur mycket du konsumerar utan avgör snarare var du köper din alkohol.

Om införseln och smugglingen ökar minskar även Systembolagets marknadsandel av det som konsumeras i Sverige. Systembolaget har en viktig roll i att sälja med ansvar genom upprätthållandet noggrann kontroll av ålder och berusningsgrad samt genomföra kvalitetskontroller på det som säljs. Det är viktigt att bevara. Om politikerna vill värna Systembolagets detaljhandelsmonopol bör alkoholpolitiska beslut utgå från var vi vill att människor ska göra sina inköp.

Anna De Geer
VD, Sprit & Vinleverantörsföreningen SVL

IOGT-NTO:s ursprungliga debattartikel hittar du här.

Fler nyheter

Införseln av alkohol på rekordlåga nivåer

|Kommentar

CAN:s mätningar visar att svenska konsumenter i allt högre grad väljer att köpa alkohol inom landet. I dag står Systembolagets försäljning, inklusive e-handel, för 72 procent av den totala konsumtionen – den högsta andelen sedan mätningarna inleddes (undantaget pandemiåren). Gränshandeln … Läs mer

SVL kommenterar budgetpropositionen för 2026

|Kommentar

Idag, den 22 september, presenterade regeringen sin budgetproposition för 2026. De största satsningarna görs i syfte att stärka hushållens ekonomi och köpkraft. I 2025 års budget sänktes alkoholskatten för mindre och oberoende bryggerier. I årets budget avser Regeringen nu att … Läs mer

Dryckesbranschen fortsätter att minska sina klimatutsläpp

|Nyhet

Dryckesbranschens Klimatinitiativ (DKI) samlar 52 dryckesföretag som tillsammans rapporterar sina klimatutsläpp. Nu är 2024 års rapport här och den visar att branschens miljöarbete ger resultat.  Utsläppen per liter dryck har minskat från 0,19 till 0,18 kg CO2e sedan 2023, vilket … Läs mer

SVL:s branschdag 2025 gick av stapeln

|Nyhet

Den 7 maj arrangerade SVL sin branschdag på Spritmuseum i Stockholm med spännande paneler om allt från hur branschen mår och fokuset på den gröna omställningen till regleringar och innovationer i dryckesbranschen. De knappt 100 deltagarna fick möjlighet att lyssna … Läs mer