SVL Seminarium – Alkoholmonopolet i en digital verklighet 24/09

|Nyhet
Den 24 september diskuterar vi e-handelns betydelse för morgondagens konsumenter och hur det kan komma att påverka försäljningen av våra produkter.

Den svenska e-handeln omsätter i dag över 70 miljarder årligen och växer starkt. I takt med att allt fler företag levererar direkt till kund har konkurrensen blivit allt hårdare, inte minst från utländska aktörer. Konsumenters förväntningar på bekväma och snabba lösningar höjs därefter. En anpassning till denna förändrade vardag kommer för många företag att vara en förutsättning för att överleva.

Som monopol saknar Systembolaget legala inhemska konkurrenter. Men legala och illegala alternativ med utländsk hemvist utgör ett allt mer påtagligt alternativ även för konsumenter i Sverige som vill handla öl, vin eller sprit på nätet. Vad krävs för att det svenska alkoholmonopolet ska kunna behålla sin legitimitet och försvara sin position? Vilka trender, utmaningar och möjligheter finns?

Varmt välkommen till ett lunchseminarium där det svenska alkoholmonopolets förutsättningar för att kunna agera framgångsrikt på en digital marknad diskuteras. Närvarar gör Patrik Müller, e-handelsexpert på DIBS, Mikael Lenneryd, marknadsdirektör på Apoteket, Tobias Frohm, direktör E-handel på Systembolaget och Anna De Geer, vd för Sprit & Vinleverantörsföreningen. Seminariet modereras av Maria Ludvigsson, ledarskribent på SvD.

Datum    Tisdagen den 24 september
Tid          12.00-13.15. Registrering och lättare lunch från klockan 11.30
Plats       T-house, Engelbrektsplan

Se här vårt policy paper om E-Handel

Se här presentationen från vårt seminarium

Fler nyheter

Införseln av alkohol på rekordlåga nivåer

|Kommentar

CAN:s mätningar visar att svenska konsumenter i allt högre grad väljer att köpa alkohol inom landet. I dag står Systembolagets försäljning, inklusive e-handel, för 72 procent av den totala konsumtionen – den högsta andelen sedan mätningarna inleddes (undantaget pandemiåren). Gränshandeln … Läs mer

SVL kommenterar budgetpropositionen för 2026

|Kommentar

Idag, den 22 september, presenterade regeringen sin budgetproposition för 2026. De största satsningarna görs i syfte att stärka hushållens ekonomi och köpkraft. I 2025 års budget sänktes alkoholskatten för mindre och oberoende bryggerier. I årets budget avser Regeringen nu att … Läs mer

Dryckesbranschen fortsätter att minska sina klimatutsläpp

|Nyhet

Dryckesbranschens Klimatinitiativ (DKI) samlar 52 dryckesföretag som tillsammans rapporterar sina klimatutsläpp. Nu är 2024 års rapport här och den visar att branschens miljöarbete ger resultat.  Utsläppen per liter dryck har minskat från 0,19 till 0,18 kg CO2e sedan 2023, vilket … Läs mer

SVL:s branschdag 2025 gick av stapeln

|Nyhet

Den 7 maj arrangerade SVL sin branschdag på Spritmuseum i Stockholm med spännande paneler om allt från hur branschen mår och fokuset på den gröna omställningen till regleringar och innovationer i dryckesbranschen. De knappt 100 deltagarna fick möjlighet att lyssna … Läs mer