Prata om Alkohol – Elever från Helsingborg segrare i nationell filmtävling

|Nyhet
Till årets tävling kom det in över 200 filmbidrag - tre prismottagare

I stenhård konkurrens från ungdomar i hela landet tog elever från Campeon Frigymnasium i Helsingborg hem segern i Prata Om Alkohols nationella filmtävling för unga. Juryns motivering lyder:
“En film som fångar budskapet, skapar inlevelse och berör genom dramaturgi och kreativt visuellt berättande. Skiftningarna mellan spelfilm och animeringar är väldigt fint gjorda! Musikvalet är genomtänkt och förstärker filmsekvenserna, vilket gör att det inte behövs några repliker. Idén med att man är offer för andras fruktansvärda val är skrämmande och konkretiserar något som tyvärr många gånger är svårt att påverka själv.”

Uppdraget i tävlingen var att ta fram kortfilmer om de risker och konsekvenser som alkohol i trafiken för med sig. Till årets tävling kom det in över 200 filmbidrag. Juryn stod inför en väldigt tuff uppgift när de skulle välja ut det vinnande bidraget. Valet föll på det visuellt och dramaturgiskt välgjorda bidraget “Jag drack inte”. Eleverna Linnéa Knutsson, Julia Stranovska, Nicole Miok och Isabella Thuvesson som gjorde filmen och vinner 15 000 kronor till sin klass.

Andraplatsen togs av elev i Östersund och tredjeplatsen gick till elever i Stockholm. Se nedan mer information och länkar till filmerna.

Sammanställning av alla tre pristagare

Vinnarbidraget – Skola: Campeon Frigymnasium (Helsingborg)

  • Klass: 2 Omega 18
  • Elever: Linnéa Knutsson, Julia Stranovska, Nicole Miok och Isabella Thuvesson
  • Ansvarig lärare: Haris Suljanovic
  • Pris: 15 000 kronor till klasskassan
  • Filmtitel: “Jag drack inte”
  • Länk till film
  • Motivering: “En film som fångar budskapet, skapar inlevelse och berör genom dramaturgi och kreativt visuellt berättande. Skiftningarna mellan spelfilm och animeringar är väldigt fint gjorda! Musikvalet är genomtänkt och förstärker filmsekvenserna, vilket gör att det inte behövs några repliker. Idén med att man är offer för andras fruktansvärda val är skrämmande och konkretiserar något som tyvärr många gånger är svårt att påverka själv.”

Andrapristagarna – Skola: Storsjögymnasiet (Östersund)

  • Klass: EsMedia17A
  • Ansvarig lärare: Ulf Olsson
  • Pris: Boklåda till klassen och biobiljetter till eleverna som gjorde filmen
  • Filmtitel: “Det skulle inte bli så här”
  • Länk till film
  • Motivering: “En stark berättelse elegant paketerad med endast en tagning. Konceptuellt ren och välgjord film som berättar genom att suggerera istället för exponera. Filmen visar på rattfylleriets yttersta konsekvenser. Idén med det upprepade temat ”det skulle inte bli så här” fungerar och gör att filmen dröjer sig kvar hos tittaren.”

Tredjepristagarna – Skola: Hersby Gymnasium (Lidingö)

  • Klass: MODZ5
  • Elever: Axel Kierkegaard, Teodor Morfeldt Gadler, Carolina Gustavsson Martinetti och Philip Lee
  • Ansvarig lärare: Rona Long
  • Pris: Boklåda till klassen och biobiljetter till eleverna som gjorde filmen
  • Filmtitel: “Inte Mitt Problem”
  • Länk till film
  • Motivering: “En mycket stark idé om att alla har ett ansvar, där fokus på att civilkurage är livsviktigt för att hindra onykter körning och att vem som helst kan bli rattfylleriets offer. Filmen är snygg och professionellt producerad. Bra dramaturgi med genomtänkta och snygga klipp och med ett väldigt bra skådespeleri.”

Om Prata Om Alkohol

Prata Om Alkohols startades 2006 och är undervisningsmetod med på att lära ungdomar att motstå social press, öka självkänslan och förstå sitt eget ansvar. Prata Om Alkohol drivs sedan starten av företaget Kunskapskraft & Media med medel från branschföreningarna Sprit & Vinleverantörsföreningen (SVL) och Sveriges Bryggerier. SVL och Sveriges Bryggerier arbetar aktivt med ett stort antal branschgemensamma frågor i Sverige. Ett av dessa områden är att motverka att unga konsumerar alkohol. Andra områden som branschen också arbetar för att motverka alkoholkonsumtion i är graviditet och trafik.

Fler nyheter

Nya Livsmedelsstrategin stärker dryckesnäringen

|Kommentar

Fredagen den 21 mars presenterade Regeringen Livsmedelsstrategin 2.0, som innehåller förslag och åtgärder för att stärka den svenska produktionen av mat och dryck. Strategin innehåller tre huvudsakliga fokusområden: Ökad robusthet i livsmedelskedjan Exportfrämjande Svensk kvalitet och gastronomi SVL välkomnar den … Läs mer

SVL i debatt: Spriten kan inte rädda statens finanser

|Nyhet

Att använda höjda skatter på alkohol är enligt studier ett väldigt ineffektivt och oprecist finanspolitiskt verktyg för att öka statens intäkter, skriver Elisabeth Due, vd på Sprit & Vinleverantörsföreningen på Di Debatt den 6 februari. Utredningen Beskattning av viss avkastning … Läs mer

Alkoholkonsumtionen fortsätter att minska

|Nyhet

Varje år mäter Centralförbundet för Alkohol- och Narkotikaupplysning (CAN) svenskarnas alkoholkonsumtion och hur man införskaffar sin alkohol genom så kallade monitormätningar. Totalt sett minskade alkoholkonsumtionen med 2,7 % under 2023 och är nu 8,6 liter ren alkohol per invånare 15 … Läs mer