Svensk sprithandel i Tyskland ökar

|Pressmeddelande

Under det första halvåret 2010 ökade den tyska gränshandeln med spritdrycker med 41,4 procent jämfört med samma period året innan. Det visar Sprit & Vinleverantörsföreningens senaste gränshandelsstatistik.

– I takt med att den svenska kronan stärkts har den tyska gränshandeln, som är helt dominerande för införseln av sprit från utlandet till Sverige, fått en explosionsartad utveckling, säger Vin & Spritleverantörsföreningens VD Erika Nylander. De som drabbas är i första hand ungdomarna.

Utvecklingen bekräftar återigen hur nära gränshandelns utveckling är kopplad till prisskillnaden mellan Systembolaget och bordershops. En svag krona – som i slutet av 2007 och början av 2008 – gör gränshandeln relativt dyrare. Det visade sig också i en rejäl minskning av införseln av alkohol under den perioden. En stark krona gör att utvecklingen blir den motsatta.

-Med den ökade gränshandeln ökar också smuggling och vidareförsäljning, fortsätter Erika Nylander. Det är samvetslösa personer som säljer till de grupper som svensk alkoholpolitik traditionellt velat skydda, nämligen storkonsumenter och ungdomar. Dessa smugglare har öppet 24 timmar om dygnet, sju dagar i veckan och de frågar aldrig efter ålder eller kräver nykterhet.

Det monopol som har till uppgift att värna en kontrollerad försäljning säljer redan idag bara hälften av de spritdrycker som konsumeras i Sverige, avslutar Erika Nylander. Den skattehöjning som såväl alliansen som oppositionen diskuterat, skulle leda till en dubbel effekt av relativt billigare alkohol i gränshandeln, mer smuggling och ytterligare förlorad kontroll.

SVL:s gränshandelsindex är baserat på medlemmarnas leveranser till 11 storsäljande och representativa märken till den tyska gränshandeln.

För frågor: Erika Nylander, 08-762 76 25

Fler nyheter

Införseln av alkohol på rekordlåga nivåer

|Kommentar

CAN:s mätningar visar att svenska konsumenter i allt högre grad väljer att köpa alkohol inom landet. I dag står Systembolagets försäljning, inklusive e-handel, för 72 procent av den totala konsumtionen – den högsta andelen sedan mätningarna inleddes (undantaget pandemiåren). Gränshandeln … Läs mer

SVL kommenterar budgetpropositionen för 2026

|Kommentar

Idag, den 22 september, presenterade regeringen sin budgetproposition för 2026. De största satsningarna görs i syfte att stärka hushållens ekonomi och köpkraft. I 2025 års budget sänktes alkoholskatten för mindre och oberoende bryggerier. I årets budget avser Regeringen nu att … Läs mer

Dryckesbranschen fortsätter att minska sina klimatutsläpp

|Nyhet

Dryckesbranschens Klimatinitiativ (DKI) samlar 52 dryckesföretag som tillsammans rapporterar sina klimatutsläpp. Nu är 2024 års rapport här och den visar att branschens miljöarbete ger resultat.  Utsläppen per liter dryck har minskat från 0,19 till 0,18 kg CO2e sedan 2023, vilket … Läs mer

SVL:s branschdag 2025 gick av stapeln

|Nyhet

Den 7 maj arrangerade SVL sin branschdag på Spritmuseum i Stockholm med spännande paneler om allt från hur branschen mår och fokuset på den gröna omställningen till regleringar och innovationer i dryckesbranschen. De knappt 100 deltagarna fick möjlighet att lyssna … Läs mer