Spritinförseln fortsätter att öka!

|Pressmeddelande

Ökningen av gränshandeln med sprit fortsätter och den ökar stadigt. Under det första kvartalet 2011 ökade den tyska gränshandeln med spritdrycker med 26,2 procent jämfört med samma period året innan. Det visar Sprit & Vinleverantörsföreningens senaste gränshandelsstatistik.

– Statistiken visar en tydlig ökning sedan vi började mäta gränshandeln 2006, men den har ökat särskilt mycket under det senaste året. Den ovanligt starka kronan är en bidragande orsak till denna explosionsartade ökning som i sin tur bekräftar hur nära gränshandelns utveckling är kopplad till prisskillnaden mellan Systembolaget och bordershops, säger Sprit & Vinleverantörsföreningens VD Erika Nylander.

Med den ökande gränshandel ökar också illegala verksamheter så som smuggling och vidareförsäljning men också tyngre organiserad brottlighet. De som drabbas hårdast av detta är våra ungdomar som får det ännu lättare att få tag i alkohol, smugglare frågar varken efter ålder eller kräver nykterhet.

Vittnesmål från tulltjänstemän, poliser och de företag som ordnar resor till bland annat Tyskland tillstyrker utvecklingen av den illegala spritinförseln. Trots detta anser Centrum för socialvetenskaplig alkohol- och drogforskning, SoRAD, som på regeringens uppdrag mäter alkoholkonsumtion och införsel, att smugglingen minskar.

– Det är mycket oroande att våra siffor är så pass olika. Branschen, tullen och polisen har en helt annan bild av verkligheten än SoRAD. Bristande underlag drabbar dem som regeringen främst vill skydda – ungdomar och riskkonsumenter. Regeringen bör försäkra sig om att vi har en korrekt bild av verkligheten och tillsätta en ny införselutredning och kartlägga alkoholsmugglingens konsekvenser, avslutar Erika Nylander.

SVLs gränshandelsindex är baserat på medlemmarnas leveranser av representativa varumärken till den tyska gränshandeln.

För frågor: Erika Nylander, 08-762 76 25

Fler nyheter

Införseln av alkohol på rekordlåga nivåer

|Kommentar

CAN:s mätningar visar att svenska konsumenter i allt högre grad väljer att köpa alkohol inom landet. I dag står Systembolagets försäljning, inklusive e-handel, för 72 procent av den totala konsumtionen – den högsta andelen sedan mätningarna inleddes (undantaget pandemiåren). Gränshandeln … Läs mer

SVL kommenterar budgetpropositionen för 2026

|Kommentar

Idag, den 22 september, presenterade regeringen sin budgetproposition för 2026. De största satsningarna görs i syfte att stärka hushållens ekonomi och köpkraft. I 2025 års budget sänktes alkoholskatten för mindre och oberoende bryggerier. I årets budget avser Regeringen nu att … Läs mer

Dryckesbranschen fortsätter att minska sina klimatutsläpp

|Nyhet

Dryckesbranschens Klimatinitiativ (DKI) samlar 52 dryckesföretag som tillsammans rapporterar sina klimatutsläpp. Nu är 2024 års rapport här och den visar att branschens miljöarbete ger resultat.  Utsläppen per liter dryck har minskat från 0,19 till 0,18 kg CO2e sedan 2023, vilket … Läs mer

SVL:s branschdag 2025 gick av stapeln

|Nyhet

Den 7 maj arrangerade SVL sin branschdag på Spritmuseum i Stockholm med spännande paneler om allt från hur branschen mår och fokuset på den gröna omställningen till regleringar och innovationer i dryckesbranschen. De knappt 100 deltagarna fick möjlighet att lyssna … Läs mer